Apple iPhone XR recenzja: doskonała równowaga między funkcjonalnością a ceną

Witamy w recenzji iPhone'a XR T3. Jeśli zastanawiałeś się, czy nowy iPhone Apple jest najbardziej przystępny cenowo, jeśli dla Ciebie, to ten szczegółowy przewodnik jest doskonałym źródłem informacji. Czarny piątek 2019 powoduje, że cena na XR spadnie, zbyt, co oznacza, że teraz jest świetny czas, aby podnieść telefon, jeśli uważasz, że to jest dla Ciebie.

APPLE IPHONE XR RECENZJA: CENA, MODELE I JAKOŚĆ WYKONANIA
iPhone XR zaczyna się od 749 funtów, z 64 GB przestrzeni dyskowej. Za 799 funtów można zwiększyć pojemność do 128 GB, lub do 256 GB za 899 funtów. To w porównaniu do ceny wywoławczej w wysokości £999 (z 64GB pamięci) dla iPhone XS, lub £ 1,199 (64GB) dla iPhone XS Max.

Uważamy, że model 128GB jest tutaj prawdziwie słodki - 64GB wystarczy dla każdego na poziomie podstawowym, ale 128GB daje Ci dodatkową swobodę w przechowywaniu zdjęć, filmów i muzyki przez telefon, bez przerzucania rzeczy do chmury. W cenie 50 funtów za upgrade, jest to nasza rekomendowana opcja.

Jest to tak dobra opcja, w rzeczywistości, to podkreśla, co szkoda jest to, że iPhone XS modele nie mają tego samego poziomu aktualizacji. Opcje iPhone XS są, że można skakać z 64 GB do 256 GB za 150 funtów więcej, lub do whopping 512 GB za 350 funtów w stosunku do ceny podstawowej.

XR jest dostępny w sześciu kolorach, które uwielbiamy - zwykłe srebro i czerń są w tym momencie dość nudne. Czerwony jest naszym ulubionym, ale jesteśmy też wielkimi fanami żółtego i koralowego. Ale możesz oczywiście wybrać swój wybór. Trochę szkoda, że nie ma złota (choć żółty ma dość złotą, aluminiową krawędź), ale nie można mieć wszystkiego.

iPhone XR wygląda prawie identycznie jak iPhone XS modeli, ale w rzeczywistości jest grubszy o 0,6 mm, co jest tylko o zauważalne w dłoni, gdy trzymać je razem, ale jest dość bez znaczenia w wielkim planie rzeczy. 

Ma też większą ramkę niż XS. Ekran ma jeszcze zakrzywione rogi i nacięcia, ale z nieco większą czarną obwódką z boku.

To sprawia, że nie wygląda on tak dobrze jak XS - im bliżej krawędzi ekranu, tym bardziej futurystyczny czuje się telefon - ale to nic wielkiego.

To podobna historia z finiszem. Szkło z przodu to ten sam bardzo wytrzymały materiał, z którego wykonany jest XS, choć tylna szyba nie jest aż tak wytrzymała. Boki korpusu są wykonane z aluminium (zamiast ze stali nierdzewnej w modelu XS), które jest wykończone z typową dla Apple precyzją.

Czy stal nierdzewna czuje się bardziej premium? Tak. Czy aluminium czuje się w jakiś sposób tanie? Nie tutaj. Dopasowanie i wykończenie jest fantastyczne.

RECENZJA APPLE IPHONE XR: EKRAN I GŁOŚNIKI
Największą różnicą pomiędzy iPhone XR a iPhone XS jest ekran. Zmiany te są dość skomplikowane, więc rozłóżmy je kawałek po kawałku.

Po pierwsze, rozmiar ekranu iPhone'a XR to 6,1 cala, co jest unikalne w ofercie Apple. Rozmiar iPhone'a XS wynosi 5,8 cala, a iPhone'a XS Max 6,5 cala.

Uważamy, że jest to świetny rozmiar - łatwiej jest używać jednej ręki (dla kogoś, kto ma rzeczywiście duże ręce) niż na przykład Maxa. Jest on bliższy rozmiarowi 5,8-calowego XS niż Max, a jego wzrost nie jest tak naprawdę wystarczający, aby powiedzieć, że z tej jednej trzeciej cala ma się realną korzyść z przejścia na większy ekran. Ale hej, jeśli oglądasz filmy podczas dojazdu do pracy, to i tak jest on większy, a każdy drobiazg pomaga.

Co ciekawe, iPhone XR i XS Max pokazują taką samą ilość treści na ekranie. Załaduj stronę internetową, a dostaniesz identyczną ilość tekstu. Na XR będzie oczywiście nieco mniejszy, ale oznacza to, że w wielu przypadkach nie musisz tracić miejsca na oglądanie, mając ten ekran w porównaniu z gigantycznym wyświetlaczem Maxa. (Możesz sprawić, że elementy na ekranie pojawią się nieco większe, jeśli chcesz).

Oznacza to również, że dostajesz tutaj bonus, którego nie dostaniesz na iPhone'ie XS w wersji 5,8-calowej - obsługę aplikacji z podziałem na pasy w terenie. Niektóre aplikacje będą wybierać więcej opcji sterowania w poziomie na Maxie i XR, ale zwykły XS ich nie dostanie.

Teraz, jak powiedzieliśmy w naszej recenzji iPhone XS Max, nie znajdziemy split-apps być wszystko, co, jeśli chodzi o wydajność, ale wiemy, że niektórzy ludzie je kochają, więc jeśli używasz iPhone Plus rozmiar teraz i są gotowe do uaktualnienia, ale nie chcą płacić ceny Max, Apple po prostu hit słodkie miejsce dla Ciebie.

Druga duża różnica w stosunku do XS jest taka, że ekran ma niższą rozdzielczość niż którykolwiek z modeli iPhone XS (nawet ten mniejszy). Jest to 828x1792 (nieco niższa niż Full HD), o gęstości 326ppi. 

To sprawia, że wygląda to trochę słabo na papierze w porównaniu z wieloma średnio-zakresowymi telefonami Android, które mają wyświetlacze FHD+, ale w praktyce jest w porządku - jest tak gęsty jak drukowane zdjęcia i czasopisma, i daleki od prawdziwie niskich rozdzielczości ekranów.

iPhone XS ma wyświetlacz 1125x2436, podczas gdy XS Max ma ekran 1242x2688 (Apple korzysta z tego, co wydaje się być dziwne rozdzielczości, ponieważ ułatwiają one programistom tworzenie aplikacji, które skalują się w sześciu różnych rozmiarach ekranu iOS 12 obsługuje). 

Oba są 458ppi, co jest oczywiście dużym krokiem w górę w zakresie szczegółów, i nie można zaprzeczyć, że różnica jest zauważalna obok siebie. Zdjęcia i filmy są wyraźnie ostrzejsze na XS w porównaniu z XR.

Ale gdybyśmy nie przychodzili do niego z droższego, wyższej klasy telefonu, nie przeszkadzałoby nam to... chociaż nie potrzebujesz droższego modelu, aby go pokonać, jeśli zostawisz Apple fold. 

Huawei P20 Pro kosztuje 200 funtów mniej niż iPhone XR na około 550 funtów w tych dniach, i pakuje ekran, który jest również 6.1 cala, ale o wyższej rozdzielczości 1080x2240. To OLED też, a nie LCD, co prowadzi nas do następnej różnicy.

XR posiada ekran LCD, podczas gdy modele XS korzystają z OLED. Generalnie, OLED jest uważana za technologię najwyższej klasy, ponieważ posiada olbrzymi zakres kontrastu, zdolną do tworzenia obrazów o subtelnych szczegółach w ciemnych obszarach.

LCD wykorzystuje podświetlenie, które prześwituje przez ekran, co oznacza, że może ono wychodzić bardziej szare niż czarne, chociaż dobre nowoczesne ekrany wykorzystują lokalne ściemnianie podświetlenia, aby uniknąć tej pułapki.

Oczywiście, Apple korzysta z najlepszych ekranów LCD na świecie, a różnica w technologii ekranów jest całkiem przyjemna.

Zarówno modele XS, jak i XR są oceniane na tym samym poziomie jasności, chodzi tylko o to, że modele XS mogą pokazać więcej szczegółów na ciemniejszym końcu.

Wiąże się to z faktem, że modele XS są oceniane jako ekrany HDR, podczas gdy XR nie jest (choć może odtwarzać filmy HDR - po prostu nie dostajesz pełnej korzyści).

Wypalenie Blade Runner 2049 z iTunes Store jest świetne zarówno dla pokazania różnicy, ale również pokazanie, że luka nie jest naprawdę noc i dzień.

Prostym faktem jest to, że film wygląda wyraźnie lepiej na ekranie OLED XS, ale nie wygląda źle w ogóle na oryginale. Uderzenie nadal tam jest, brakuje tylko niuansów w zakresie dynamiki. A jeśli jest to zdanie, które cię nie interesuje, to prawdopodobnie nie będziesz miał nic przeciwko tej różnicy.

Proszę wybaczyć ciemność wymaganą do skutecznego uchwycenia obrazu HDR na powyższym zdjęciu, a także to, że górny ekran został nieco rozjaśniony w jaśniejszym miejscu, aby pokazać więcej dynamiki. 

Ekran OLED firmy Max dzięki technologii HDR potrafi pokazać więcej jasności (pomimo tego, że oba są na najwyższym poziomie jasności), a także więcej szczegółów w ciemniejszych partiach tortu. Ekran LCD iPhone'a XS nie może pokazywać tego samego szerokiego zakresu szczegółów zarówno światła, jak i cienia, co oznacza, że ciasto po prostu robi się ciemne i mroczne.

Ale widać, że ekran XR nadal ma dramaturgię tam, gdzie się liczy. Dzięki temu masz taką samą szeroką gamę kolorów i jasność jak w przypadku wyświetlaczy z wyższej półki, ponieważ oznacza to, że otrzymujesz żywy współczynnik wow z ekranu. Brakuje jednak bogactwa w porównaniu z wyświetlaczem OLED - jest on po prostu nieco mniej realistyczny w przypadku zdjęć.

Chcemy szybko dać rekwizyty do tego, jak firmie Apple udało się stworzyć ekran LCD, notorycznie trudną do zbudowania technologię o dziwnych kształtach, pracującą z zaokrąglonymi narożnikami i wycięciem. Wydaje się, że jest to kombinacja cięcia narożników i maskowania niektórych pozostałych pikseli w krzywych, ale w każdym razie, aby wyglądać tak dobrze jest czymś w rodzaju wielkiej wagi.

Istota ekranu jest więc następująca: tak, najwyraźniej nie jest on tak ładny jak wyświetlacze w modelach XS, ale jest milion mil od poczucia się tanio, lub źle.

Telefony z systemem Android, które są tańsze, mają to pokonać w niektórych obszarach specyfikacji - wyższa rozdzielczość i OLED są potężne pokusy - ale Apple dokładność kolorów i klarowność widzenia pod każdym kątem nie ma sobie równych, więc nie jest to całkiem wyraźne zwycięstwo dla innych telefonów.

Zwłaszcza, że Apple ma jeszcze jednego asa w rękawie: True Tone. Uwielbiamy tę funkcję, która dopasowuje temperaturę barwową ekranu do światła otoczenia w pomieszczeniu. Chodzi o to, że biały obraz na ekranie będzie wyglądał tak samo jak biała kartka papieru w pomieszczeniu. Tak więc, w ciepłym, wewnętrznym świetle, nie dostaniesz ostrego, niebieskiego światła z telefonu, kiedy wszystko inne jest miękkie, żółte.

Jak już spróbujesz telefonu z wbudowanym telefonem, pójście do czegokolwiek innego czuje się barbarzyńsko.

Dużo rozmawialiśmy o wideo, więc posłuchajmy o dźwięku, który się z nim wiąże. Apple dołączyło tutaj głośniki stereo: po jednym na każdym końcu telefonu, więc gdy trzymasz go w pozycji poziomej, otrzymujesz prawdziwą stereofoniczną separację.

Naprawdę słychać rzeczy poruszające się po obu stronach głowy, dające uczucie bycia w samym środku dźwięku.

To imponujący efekt, i jest to coś więcej niż tylko pole wyboru na liście specyfikacji, gdy spróbujesz, choć wiemy, że wiele osób i tak będzie używać swoich słuchawek.

Głośniki są również ogólnie rzecz biorąc głośne i imponujące - świetnie nadają się na podcasty, a nawet muzykę, jeśli nie masz pod ręką odpowiedniego głośnika. Z pewnością bardziej gówniane przenośne głośniki są niepotrzebne, gdy telefon solidnie wykrzykuje muzykę.

Przeczytaj również: Recenzje najnowszych telefonów

O serwisie

W naszych artykułach dowiesz się, m.in. jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą, jak zlokalizować znajomych oraz jak namierzyć zaginiony sprzęt po numerze.

Kontakt

kontakt@winweb.pl

Galeria