Internet mobilny w telefonie – czy wiąże się to z ryzykiem inwigilacji?

Internet to dla coraz większej grupy osób podstawowy sposób korzystania ze smartfona. Czy jednak nie wiąże się to z ryzyka inwigilacji? Niestety, takie ryzyko istnieje i dotyczy na dzisiaj nie tylko hakerów dybiących na nas w Internecie, ale także różnych służb, zwłaszcza policji, która wraz z rozpoczęciem procesu dekonstrukcji demokracji w naszym kraju uzyskała dostęp do szerokiego wachlarza narzędzi inwigilacyjnych.

Nie musimy się godzić na inwigilację

Obecnie obowiązujące prawo sprawia, że każdy w dowolnym momencie może być inwigilowany i nigdy się nawet o tym nie dowie, a przyczyna inwigilacji może ograniczać się do upodobań oficera jednej z coraz bardziej licznych tajnych służb. Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezbronni. Dobrym sposobem jest tutaj na przykład chowanie swojego adresu IP, czyli ukrywanie osoby, do której docierają dane. Robić to można poprzez sieć TOR, F2, routing cebulowy, a nawet wolny lecz stosunkowo bezpieczny Freenet. Poświęca się tu jednak wygodę korzystania z sieci.

Inwigilacja to w dużej mierze złośliwe oprogramowanie. By go uniknąć, nie zostawiamy urządzenia bez opieki i nie wchodzimy na niebezpieczne strony internetowe. Zostawienie telefonu bez opieki to problem największy, bo wystarczy tylko żartowniś lub niezbyt pewny naszych zamiarów partner, by w naszym telefonie pojawiło się coś niepożądanego. Dla systemu Android istnieją specjalne aplikacje wykrywające robaki szpiegujące, co może pomóc osobom paranoicznym i realnie zagrożonym. Inny problem to publiczne sieci bezprzewodowe. Łatwe połączenie musi oznaczać brak szyfrowania, co oznacza, że każdy może przechwycić i odczytać przesyłane do nas dane.

Nie należy bagatelizować niebezpieczeństwa związanego z inwigilacją. Odpowiednio przygotowany przestępca może przechwycić naszą sesję w banku i przesłać na swoje konto wszystkie pieniądze, jakie mamy na koncie, a potem jeszcze wziąć pożyczki i tak zdobyte pieniądze też przywłaszczyć. Zawsze trzeba się upewniać, że telefon jest czysty, a sieć bezpieczna.

O serwisie

W naszych artykułach dowiesz się, m.in. jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą, jak zlokalizować znajomych oraz jak namierzyć zaginiony sprzęt po numerze.

Kontakt

kontakt@winweb.pl

Galeria