Czy możliwe jest namierzenie telefonu po numerze?

Postęp technologiczny w obecnych czasach sprawił, że namierzenie telefonu nie jest już tylko fikcją literacką czy filmową, ale staje się rzeczywistością.

Jednak do tej pory lokalizacja telefonu była możliwa przede wszystkim za pomocą systemu GPS i dotyczyło to samego urządzenia, czy jest jednak możliwe namierzenie samej karty sim z konkretnym numerem telefonu innej osoby? Tutaj sytuacja nie jest już taka oczywista i wpływa na to kilka spraw, które nie tak łatwo pominąć. Jeśli chcemy śledzić własny numer telefonu (pomocne w trakcie zaginięcia telefonu lub kradzieży), wystarczy wybrać odpowiednią aplikację i po zalogowaniu na odpowiedni panel udostępniony przez operatora sieci, możemy wyśledzić sygnał z naszej karty sim. Jeśli jednak w grę wchodzi obcy numer telefonu nie nasz, to tutaj sprawa nie jest już taka prosta. Potrzebne jest kilka informacji i wiadomości, bez których nie da się nic wskórać.

Po pierwsze musimy ustalić operatora sieci z której korzysta dana osoba. Tutaj na wstępie sprawa się już komplikuje, ponieważ już dawno temu przeminął okres kiedy dany początek numeru był przypisany np. tylko do Orange lub tylko do Play, wiec łatwo było zlokalizować sieć. Obecnie wszystko jest już tak wymieszane, że ustalenie pozornie tak błahej sprawy jest dosyć zagmatwane, chyba że spytamy się bezpośrednio danej osoby z usług jakiej sieci korzysta lub tez ustalimy bezpośrednio u operatora, że numer jest obsługiwany przez tą sieć.

Kolejnym krokiem w takim działaniu jest zlokalizowanie samej karty sim. Zazwyczaj operatorzy mogą namierzyć sygnał odbiornika GPS jaki jest wbudowany w telefon. Jeśli telefon jest włączony, w sieci pojawia się sygnał poprzez system nadajników i odbiorników GPS, a w przypadku kiedy jest wyłączony zadziała system BTS, czyli lokalizacja za pomocą najbliższej stacji nadajnikowej, co pozwala w teorii na lokalizację każdego telefonu. Nie jest to jednak całkiem oczywiste, bo system BTS jest dostępny tylko dla niektórych operatorów telefonii komórkowej i nie zawsze można sprawdzić gdzie dany telefon jest obecnie zalogowany. Ponadto system ten od kilkunastu lat nie był modernizowany, jest więc narażony na działanie hakerów, co sprawia, że pojawiają się błędy.

W Polsce śledzenie osoby bez jej zgody jest zabronione prawem, więc także tutaj trzeba się liczyć z konsekwencjami.

O serwisie

W naszych artykułach dowiesz się, m.in. jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą, jak zlokalizować znajomych oraz jak namierzyć zaginiony sprzęt po numerze.

Kontakt

kontakt@winweb.pl

Galeria